Zmiany w przepisach 2022 w branży transportowej

Początek roku oznacza zwykle wejście w życie wielu „nowości” prawnych. W 2022 r. szereg fundamentalnych zmian czeka zwłaszcza na przedstawicieli branży transportowej. Mamy dla Was przegląd tych najważniejszych, które zaczną obowiązywać w najbliższym czasie albo już weszły w życie.

Na wstępie warto podkreślić, że większość zmian, które opisujemy w dzisiejszym artykule, ma swoje korzenie w unijnym Pakiecie Mobilności. Co za tym idzie konieczne było dostosowanie prawa krajowego do przepisów wspólnotowych.

Wejście w życie nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych

Od 1 stycznia 2022 r. w Polsce obowiązuje już nowy taryfikator mandatów i punktów karnych. Mamy tutaj do czynienia z iście historyczną zmianą – to pierwsza podwyżka mandatów od 26 lat! W zaktualizowanym taryfikatorze znajdziemy wiele „nowości”, w tym m.in. takie, które dotyczą wyłącznie kierowców zawodowych.

Szczególnie warto pamiętać o bardzo bolesnej karze za manipulowanie czasem pracy kierowców samochodów ciężarowych i autobusów. Za nielegalne praktyki w tym zakresie, takie jak m.in.: jazda „na magnesie”, jazda bez karty zalogowanej w tachografie lub korzystanie z cudzej karty, a także używanie nielegalnego oprogramowania, kierowcy grozi nie tylko słona kara finansowa, ale przede wszystkim zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące (z możliwością przedłużenia tego okresu nawet na pół roku, jeśli kierowca w tym czasie złamie zakaz prowadzenia pojazdów)!

Nowy system wynagrodzeń kierowców

Do niedawna polski kierowca kursujący na trasach międzynarodowych w świetle prawa mógł przebywać w podróży służbowej. W związku z tym pracodawca wypłacał mu diety i ryczałty. Takie podejście nie będzie już możliwe. Teraz kierowca w ruchu międzynarodowym będzie musiał otrzymywać pełne wynagrodzenie minimalne adekwatnie do kraju, w którym wykonuje usługę transportową. Zmiany te wejdą w życie 2 lutego 2022 r. Jedynymi wyjątkami od tej reguły będą trasy tranzytowe oraz kursy dwustronne – z oraz do Polski.

Dla właścicieli firm transportowych oznacza to znacznie wyższe koszty pracy (eksperci szacują ich podwyższenie o nawet 17,5 proc.) oraz dodatkową pracę administracyjną. Konieczne jest m.in. zaktualizowanie systemów do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń, a także wprowadzenie zmian do umów i regulaminów (trzeba usunąć z nich zapisy mówiące o podróżach służbowych).

Więcej o zmianach wynagrodzenia kierowców w 2022 r. przeczytasz tutaj.

Ograniczniki prędkości i zdalny pomiar ciśnienia w oponach

Od początku 2022 r. w skład obowiązkowego wyposażenia samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony wchodzi ogranicznik prędkości. Będzie “on” pilnował, aby pojazd nie poruszał się szybciej niż 90 km/h.

Unia Europejska przygotowała jeszcze jeden przepis – nowość technologiczną – którego głównym celem jest poprawienie bezpieczeństwa na drogach. Mowa o zdalnym pomiarze ciśnienia i temperatury w oponach. Od 6 lipca 2022 r. takie czujniki będą obligatoryjnie montowane we wszystkich nowo homologowanych samochodach ciężarowych, naczepach i przyczepach. Z kolei od 2024 r. przepis ten obejmie wszystkie nowe pojazdy z kategorii tych ciężkich.

Więcej na temat tych zmian przeczytasz tutaj.

Nowe przepisy dla transportu drogowego busami

O prawdziwej rewolucji mogą mówić wszyscy realizujący kursy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej między 2,5 a 3,5 tony. Od 20 maja br. legalne wykonywanie przewozów będzie wymagało posiadania odpowiedniego zezwolenia. Ale to jeszcze nie wszystko!

W przypadku przewozów międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej, konieczne będzie posiadanie licencji wspólnotowej, a także przedstawienie konkretnych zdolności finansowych. Na pierwszy pojazd wchodzący w skład floty zabezpieczenie ma wynosić 1800 euro, a na każdy kolejny 900 euro. Przedstawicieli tzw. transportu lekkiego zaczną też obowiązywać takie same przepisy kontroli czasu pracy, jakie obowiązuje kierowców pojazdów „ciężkich”. Od lipca 2026 r. każdy przewoźnik będzie musiał już posiadać zainstalowany tachograf.

Więcej o tych zmianach przeczytasz tutaj.

Inne podwyżki

1 stycznia 2022 r. wzrosły też kary za brak ważnej polisy OC. Jeśli przerwa w czasie trwania tego rodzaju ubezpieczenia wyniesie dłużej niż 14 dni, wówczas właściciel pojazdu ciężarowego zapłaci mandat w wysokości 9030 zł. Przerwa od 4 do 14 dni to zagrożenie karą w kwocie 4515 zł, a poniżej 3 dni 1806 zł.

Ciekawostka na marginesie – wszystkich kierowców może też uderzyć po kieszeniach fakt, iż od tego roku firmy ubezpieczeniowe mają wgląd w bazę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Oznacza to, że liczba otrzymanych punktów karnych będzie dodatkowo wpływała na wycenę ubezpieczenia pojazdu danego kierowcy.

Więcej informacji o drogowych podwyżkach znajdziesz tutaj.

Z ważnych nowości w 2022 r. w branży transportowej warto jeszcze wspomnieć o konieczności powrotu pojazdu do bazy przynajmniej raz na 8 tygodni. Przepis ten wejdzie w życie już 2 lutego br.

Z całą pewnością najbliższe 12 miesięcy dla przewoźników realizujących trasy zarówno na terytorium Polski, jak i te międzynarodowe upłynie pod hasłem „przyzwyczajania się do zmian”. Najważniejsze z nich przedstawiliśmy w dzisiejszym artykule. Pozostałe, zwłaszcza z uwzględnieniem krajów najpopularniejszych transportowo dla polskich przewoźników, przeczytasz tutaj.